האינטרסים הסמויים של טורקיה במשט לעזההאינטרסים הסמויים של טורקיה במשט לעזה
 
עד כה, רוב העניין במשט לעזה התמקד בהיבטים המיידיים של ביצוע המבצע בצורה כזאת או אחרת, ובמידת הצלחת או כישלון המבצע, אבל יש לתת את הדעת להיבט הרבה יותר בסיסי שמצריך היערכות חדשה, והוא השינוי המהותי שהתחולל בטורקיה ממדינה מערבית, חברה בנאט"ו וידידה של ישראל, למדינה המתחרה על הנהגתו של העולם המוסלמי והמבקשת להנהיג את תנועת האחים המוסלמים העולמית.
נקודת המפתח להבנה הזו טעונה בטיבו של הארגון הטורקי שהוביל את המשט, IHH - קרן הסיוע ההומניטארי, שהוא ארגון מובהק של תנועת האחים המוסלמים וקשור בטבורו לאידיאולוג של התנועה היושב בקטר, השייח יוסוף אל-קרדאווי.
הארגון הזה גם קשור בראש ממשלת טורקיה, טאיפ ארדואן, עוד מתקופת היותו ראש עיריית איסטנבול. טורקיה מבקשת לכבוש מעמד מנהיגותי איסלאמי במזרח התיכון באמצעות פריצה בכוח של המצור על עזה. לכאורה נראה, כי ישראל היא הכתובת הראשית למאמץ הזה ואכן ארדואן רוצה להיבנות מטיפוח שנאה לישראל, אבל במונחים ממשיים הכתובת האמיתית היא מצרים. חמאס לא מסתיר את העדפתו, שהמצור מעליו יוסר לכיוון מצרים ולא לכיוון ישראל. מצרים מבינה זאת ובימים אלה היא בונה חומת פלדה לאורך ציר פילדלפי. חמאס לא מעוניין במעברים מול ישראל, כי הוא איננו רוצה יחסים עם ישראל, אלא מעוניין להתחבר אל המרחב האמיתי שלו בעולם הערבי והמוסלמי דרך מצרים.
כך ישראל ומצרים מוצאות עצמן מול אויב חדש ובלתי צפוי - טורקיה המתאסלמת והמבקשת להחזיר לעצמה את תהילת החליפות העות'מאנית.
ארגון IHH היה מעורב עמוקות בסכסוכים ביוגוסלביה לשעבר ושאיפותיה של טורקיה הן לא רק לכיוון המזרח התיכון, אלא גם לכיוון הטריטוריות הישנות של האימפריה העות'מאנית באירופה. בשלב הזה האירופאיים מזלזלים בכך, אבל ככל שתתחזק הרדיקאליזציה האיסלאמית של טורקיה, הם עלולים למצוא את עצמם מופתעים באירופה עצמה.
מכאן הכורח של ישראל, אפילו לנוכח גלי הביקורת הגואים בעולם, לעצור כל משטים עתידיים לכיוון עזה, כי לכישלון האחים המוסלמים של טורקיה בפריצת המצור על עזה יהיו השלכות חיוביות על המדינות הפרו-מערביות במזרח התיכון ויתכן שגם על אירופה עצמה


מקור הכתבה: פינחס ענברי


דף הבית >> מבזקי דף >> אקטואליה >> האינטרסים הסמויים של טורקיה במשט לעזה