תרופה ניסיונית חדשה קוטלת תאי שומן


 

תרופה ניסיונית חדשה קוטלת תאי שומן

מאת שירות הידען

לאחר סדרת ניסויים בבעלי חיים יבוצע ניסוי ב-28 חולים הסובלים גם מעודף משקל וגם מסרטן הערמונית שהפחתה במשקל תסייע להם גם במלחמה בסרטן

קופי רזוס שסבלו מהשמנת יתר (obese) הצליחו להפחית 11% ממשקלם, בארבעה שבועות באמצעות תרופה ניסיונית חדשה שהורסת, באורח סלקטיבי, את אספקת הדם לרקמת שומן. ההפחתה במשקל ניכרה גם במדד מאסת הגוף של הקופים, שמטענם הגנטי קרוב לזה של בני אדם, ובהיקף המותניים. בקבוצת הביקורת שלא טופלה בתרופה ששמה Adipotide לא דווחה ירידה במשקל או שיפור במדדים הנוספים שנבדקו. המחקר בוצע על ידי חוקרים במרכז הסרטן ע"ש מ.ד. אנדרסון, אוניברסיטת טקסס בארה"ב. בשלב הבא יטופלו בתרופה 28 חולי סרטן הערמונית, במטרה לבדוק האם התרופה תעזור להם להפחית ממשקלם ותשפר את שיעור ההצלחה של הטיפול בסרטן.


 
במחקרים מוקדמים שבוצעו בתרופה איבדו עכברים שמנים שטופלו בתרופה 30% ממשקלם. מנגנון הפעולה החדשני של התרופה גורם לעיכוב אספקת הדם לרקמת "השומן הלבן", שמו המדעי של השומן הלא בריא שמצטבר מתחת לעור ובאזור הבטן, ומוכר כגורם מנבא מחלות ותמותה.
 
המחקר נערך במרכז אנדרסון לחקר הסרטן לאור העובדה שהשמנה מצויה בין גורמי הסיכון המובילים, לצד עישון, להתפתחות סרטן. יתירה מזו, חולי סרטן שמנים הזקוקים לניתוח, הקרנות או כימותרפיה מצליחים פחות בטיפולים מאשר חולי סרטן רזים, או בעלי משקל תקין.
 "פיתוח הרכיב לבני אדם יאפשר לנו לספק דרך לא ניתוחית להפחתת השומן הלבן המצטבר, בניוגד לתרופות הנוכחיות להפחתת משקל המנסות לשלוט בתיאבון או מונעות ספיגה של השומן מהמזון" אומרת אחת מכותבי המחקר, ד"ר רנטה פסקואלי ממרכז קוך למחקרים יישומיים בסרטן הערמונית ב-MD ANDERSON.
 
במחקר, שבוצע בקופי הרזוס נראו תוצאות מוצלחות בשלושת השבועות הראשונים. אבל בשבוע הרביעי נרשמה האטה בירידה במשקל. בנוסף, במחקר נמצא כי התרופה גורמת נזק לכליות, אבל מדובר בנזק הפיך שתלוי במינון התרופה.
 
תוצאות המחקר ראשוניות ויהיה צורך במחקרים נוספים לבחינת יעילות ובטיחות התרופה.
 
דר' בשארה בשארה, סגן מנהל המערך הכירורגי, מנהל היחידה לכירורגיה לפרוסקופית, וממלא מקום מנהל מחלקה כירורגית א´ במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה: "על אף ההשקעה שנאמדת במיליארדי דולרים, לצערי, עד היום לא פותחה תרופה יעילה ובטוחה לשימוש. בשנים האחרונות נאסרו לשימוש, בעולם ובישראל, התרופות רדוקטיל ואקומפליה, לטיפול בהשמנה, בשל תופעות לוואי קשות. נכון להיום, הטיפול שהוכח כיעיל ביותר לאוכלוסיות המתאימות הם ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר, שמספרם עולה בעקביות מדי שנה בשנה. הניתוחים הוכחו כמאריכי חיים וכמסייעים להחלים ממחלות מסכנות ומקצרות חיים, כמו סרטן, סוכרת, דום נשימה בשינה, יתר לחץ דם, עודף כולסטרול ושומנים בדם".

 מקור הכתבה: www.hayadan.org


דף הבית >> מבזקי דף >> כללי >> תרופה ניסיונית חדשה קוטלת תאי שומן