מערת נטיפים


על ידי בטיאל, חוקר מערות במכללה האקדמית צפת והחוקר ולדימיר בוסלוב, מצוות מלח"ם (המרכז לחקר מערות). מדובר באחת ממערות הנטיפים הגדולות והיפות ביותר בארץ. שבטיאל מבקש להכריז על המערה כערך טבע מוגן כדי למנוע פגיעה בה.

המערה, כ- 500 מטרים גודלה ו-62 מטרים עומקה, נחשפה באזור רמת זרעית. במערה התגלתה מערכת מחילות ואולמות בגודל של עשרות מטרים כל אחת, העשירה בשלל נטיפים וזקיפים מרהיבי עין, שכמותם מעטים בישראל. בימים אלה עוסק שבטיאל יחד עם חוקרים נוספים במיפוי המערה הייחודית, שלסופה הם טרם הגיעו.

פתחה של המערה נסתר מן העין וקוטרו כמטר בלבד. הירידה אל המערה מסוכנת ומתבצעת באמצעות חבלים, וציוד מקצועי לגלישה ממצוקים. כבר בכניסה לחלל האולם הראשון, שעומקו כעשרה מטרים מתגלים נטיפים וזקיפים מרהיבים. מהאולם הראשון במערה מתפצלות מחילות אנכיות למספר רב של חללים נוספים, ובהם עושר מדהים של נטיפים וזקיפים" מספר שבטיאל. לדבריו, לאחרונה התגלו מספר מערות נטיפים בגליל, העולות ביופיין על חלק לא מבוטל ממערות חבל דורדון בצרפת, הידוע בעושר מערות הנטיפים שבו. שבטיאל מדגיש, כי לצד הפן המחקרי של גילויו, יכולות מערות הנטיפים להוות מוקד תיירותי בינלאומי, שימשוך לגליל מאות אלפי תיירים מכל רחבי העולם.

"הגליל מסתיר במעמקיו ארץ ומלואה של נופי טבע בראשיתיים מהיפים בעולם. זהו עולם של מערות נטיפים וזקיפים, פירים אנכיים, מחילות מסועפות ואולמות ענק, שנוצרו בתהליך של המסה והשקעה של סלעי הגיר, אשר הותירו את רישומן בטבע בצורות מרהיבות עין. מערות הנטיפים הייחודיות שהתגלו לאחרונה מחייבות התייחסות רצינית של הרשויות מעבר להתעניינות המדעית הטהורה. עבודות תשתית המתבצעות בימים אלה באזור גילוי המערות, מסכנות את המערות החדשות ויכולות להביא להריסתן לעד" מתריע שבטיאל.

מערה האחרונה ומערות נוספות בגליל, התגלו במהלך מחקר שמבצע ינון שבטיאל, דוקטורנט במחלקה ללימודי ארץ ישראל באוניברסיטת בר-אילן ומרצה במכללה האקדמית צפת, בנושא "מערות מפלט ומסתור" מימי המרידות ברומאים. שבטיאל מציין, שמערות מסתור תת קרקעיות ומערות מפלט הולכות ונחשפות בגליל. גילוין מצביע על הדמיון הרב למערות המסתור והמפלט שנתגלו באזורי שפלת יהודה, ומדבר יהודה. לדבריו, כל הסימנים מעידים על כך שיהודי הגליל, כאחיהם ביהודה, הכשירו מערות טבעיות כמקלטים בתקופת המרד ברומאים.( לא ידוע מקור הכתבה - נשמח לדעת )


דף הבית >> מבזקי דף >> אקטואליה >> מערת נטיפים