מחיפה לתחנת החלל הבינלאומיתמחיפה לתחנת החלל הבינלאומית

מאת שירות הידען

מכשיר אולטרסאונד בתחום הקרדיולוגיה של כלי הדם, שפותח בארץ על ידי חטיבת הבריאות של קונצרן ג'נרל אלקטריק משמש בימים אלה את האסטרונאוטים של נאס"א במספר מחקרים על גבי תחנת החלל הבינלאומית * המכשיר (Vivid q) משמש למחקר בנוגע להשפעת הטיסה בחלל על אסטרונאוטים
 
מותאם מתוך הודעה לעיתונות של ג'נרל אלקטריק.
חטיבת הבריאות של קונצרן ג'נרל אלקטריק (GE Healthcare)
הכריזה כי מכשיר האולטרסאונד שפיתחה בתחום הקרדיולוגיה של כלי הדם (Vivid q) – נמצא בימים אלה בשימוש בתחנת החלל הבינלאומית, ומספק מידע חשוב וניטור בנוגע להשפעה של טיסה לחלל על הגוף האנושי. האסטרונאוטים של נאס"א וחוקרים בתחום האווירונאוטיקה משתמשים בטכנולוגיה על סיפון תחנת החלל הבינלאומית (ISS) למטרות חקר הלב וכלי הדם. המכשיר Vivid q משמש עתה את האסטרונאוטים לניסוי בחלל, כחלק מהמחקר האנושי של סוכנות החלל נאס"א – במטרה ללמוד את השפעת הכבידה של שהות ארוכה בטיסות לחלל על אסטרונאוטים.

 Vivid q פותח ויוצר בישראל על ידי קבוצת האולטרסאונד של GE Healthcare. הוא משמש את האסטרונאוטים בספינת החלל הבינלאומית בחודשים האחרונים. האסטרונאוטים נעזרים במחקר הסריקה והמיפוי בהנחיות המגיעות מכדור הארץ. הנתונים המתקבלים במחקר יסייעו למספר מחקרים עכשוויים של סוכנות נאס"א. בין המחקרים: מחקר משולב לכלי דם ולב, שמטרתו לכמת את מידת הזמן, ההיקף והמשמעות הקלינית של ניוון הלב (ירידה בגודל שריר הלב) – הקשור לשהייה ארוכה בחלל – ולזהות את המנגנונים של הניוון ואת ההשלכות על חברי הצוות השוהים זמן רב בחלל.

 מחקר של התנגדות משולבת ואימון אירובי או ספרינט, להערכת אימון גופני באינטנסיביות גבוהה וכן בעוצמה נמוכה – במטרה להקטין את איבוד נפח השריר, העצם, ותפקוד הלב וכלי הדם של אנשי צוות תחנת החלל הבינלאומית במהלך משימות ממושכות בחלל. מחקר נוסף להערכת השינויים בכלי דם היקפיים ומרכזיים של חברי צוות תחנת החלל הבינלאומית במהלך ולאחר חשיפה לכוח הכבידה. מחקרים עתידיים יעשו אף הם שימוש ב-Vivid q, מכיוון שהוא ימשיך לשהות בתחנת החלל לפחות עד שנת 2020.
 
"החזון שלנו כשתכננו את מכשיר ה-Vivid q
היה לספק יכולות הדמיה מעולות, ניידות ושימוש נוח, ללא פשרות בביצועים. לכן זה מעודד לראות שהאספקטים הללו הינם גם בעלי ערך רב לצוות המחקר על תחנת החלל הבינלאומית", ציין אילן ליפשיץ, מנכ"ל חטיבת האולטרסאונד ב-GE Healthcare ישראל. "השימוש במכשיר בתנאי חלל מהוה עדות לביצועים ואמינות, וזה כבוד ל-GE שהטכנולוגיה שלנו מעורבת בתוכנית המחקר האנושית של נאס"א".
 
גודלו של מכשיר ה-Vivid q כמחשב לפטופ. המערכת מספקת הדמיה של לב וכלי דם ומאפשרת הערכה של תפקוד הלב. בנוסף, המכשיר מגלם פונקציות של ניטור, סריקה פנוראמית והדמיית דופלר דו ממדית. מכשיר עם יכולות שכאלה לא היה בשימוש נאס"א בחלל בעבר. ב-GE אומרים כי נאס"א בחרה במכשיר Vivid q לאחר בחינה מדוקדקת ומחמירה.

 ( לא ידוע מקור הכתבה - נשמח לדעת )


דף הבית >> מבזקי דף >> מחשבים וטכנולוגיה >> מחיפה לתחנת החלל הבינלאומית